Chciałabym pokazać wam wyniki pewnej ankiety gdzie przedstawione są wydatki na prezenty i jakie życzenia składają Polacy w Wigilię.To tak z nudów, ale poczytajcie...
Świąteczne życzenia Polaków: Żeby krajem rządzili mądrzy ludzie
Świąteczny klimat nadal wprawia Polaków w miłe drżenie. Okazuje się, że 86 proc. badanych przez TNS Pentor cieszy się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, a podobna liczba ma zamiar kupić prezenty swoim bliskim. Statystyczny Kowalski ma zamiar wydać w tym roku na prezenty średnio po 364 zł. Niestety, według sondażu TNS Pentor entuzjazm dla grudniowych świąt maleje, co może mieć związek m.in. z narastającą komercjalizacją.
Pomimo zmęczenia kryzysem, aż 80% badanych przez TNS Pentor Polaków podkreśla, że w ich domach nadal żywy jest zwyczaj wręczania świątecznych prezentów. Ich zakup dla najbliższych zadeklarowało 86%respondentów. Na pierwszym miejscu listy świątecznych prezentów w dalszym ciągu utrzymują się perfumy i kosmetyki 48% wskazań. Sporym powodzeniem cieszą się także zabawki 34% oraz odzież 31%.
Przeważająca większość Plaków badanych przez TNS Pentor bierze pod uwagę, że tegorocznewydatki na święta będą większe niż w latach ubiegłych. Średni koszt polskiego świątecznego stołu bez wliczania kupionych dla najbliższych prezentów to 571 zł. Okazuje się, że kryzys Polakom niestraszny i nie wpłynie znacząco na nasze świąteczne wydatki. Mało tego, aż 25% ankietowanych ma zamiar wydać więcej niż w roku ubiegłym.
Symbol bożonarodzeniowych świąt, czyli choinka, zagości w domach 94% badanychprzez TNS Pentor Polaków. Życzenia "żeby krajem rządzili mądrzy ludzie" złoży sobie 25% ankietowanych. Życzenia "żeby nie groziło nam bezrobocie" złoży sobie 23% Polaków, natomiast "żeby nie było kryzysu w Polsce" w wigilijny wieczór powie sobie 21% ankietowanych.
Kolejne miejsca w świątecznych życzeniach zajmują: "by ludzie byli bardziej życzliwi dla siebie" 16%, "żeby można było ze spokojem patrzeć w przyszłość" 16% oraz "żeby udało się uniknąć nędzy" 16%.
Badania zostały przeprowadzone pod koniec listopada na 1014-osobowej losowo-warstwowej i reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz